niedziela, 4 stycznia 2015

Joan Crawford

Fascynująca, wytworna, słodko-gorzka. Lucille Fay LeSueur, znana światu jako Joan Crawford (1904-1977) - urodzona w Texasie amerykańska aktorka, laureatka Oscara za rolę w filmie "Mildred Pierce", matka, czterokrotnie zamężna 160-centymetrowa doskonałość lat trzydziestych i czterdziestych ubiegłego stulecia. "Nigdy nie wychodzę z domu, dopóki nie wyglądam jak gwiazda kina. Jeśli chcesz zobaczyć dziewczynę z sąsiedztwa, odwiedź sąsiadkę" - powiedziała w 1937 roku w wywiadzie dla Los Angeles Times.

Letty Lynton (1932)


Biała, falbaniasta suknia z "Letty Lynton" wpisała się na stałe do historii mody. Jej niezwykła architektura wydobywa się z miękkiego, rozproszonego światła w scenie, w której znużona bywalczyni salonów przeistacza się w bardziej subtelną, wrażliwą kobietę. Suknia noszona przez Joan Crawford w dramacie z 1932 roku wyreżyserowanym przez Clarence'a Brown'a stała się legendą. Dominantą bryłowatej kreacji stały się ogromne, przypominające żaboty, rękawy-bufki wykonane z organdyny, bardzo rzadkiego i przezroczystego muślinu. Składały się z kilku warstw plisowanych falban. Letty Lynton dress miała długotrwały wpływ na trendy modowe następnych dekad. Od tej pory suknie „szerokie w ramionach” stały się jednoznacznie modne, a zaprezentowany przez Crawford model był reprodukowany i imitowany w rozmaitych wariacjach. Większość źródeł podaje zgodnie informację, mówiącą o tym, że amerykańska sieć sklepów Macy's sprzedała na krótko po premierze filmu pół miliona kopii legendarnej sukni Letty Lynton.

Letty Lynton (1932)


W czerwcu 1932 roku w magazynie ”Photoplay” pojawiły się fotosy, które ilustrowały krok po kroku, jak wykonana została srebrna, „metaliczna”, dwuczęściowa suknia noszona przez Crawford w scenie z "Letty Lynton", w której podaje swemu zaborczemu i brutalnemu byłemu kochankowi kieliszek szampana z trucizną. Kostium ten przypomina zbroję, która miała symbolizować chęć obrony przed mężczyzną.


Hollywood: Style Center of the World (1939)


Wyprodukowany przez wytwórnię MGM krótki film ”Hollywood: Style Center of the World” z 1939 roku opowiada historię Mary, wiejskiej dziewczyny, która niebawem ma ważną randkę i potrzebuje nowej sukienki. Udaje się do Cinema Shop, sklepu mieszczącego się w jej niewielkiej miejscowości i widzi strój noszony przez Joan Crawford w jej najnowszym filmie. Mary przymierza go, obraz ją przedstawiający zmontowany jest synchronicznie z obrazem Joan Crawford w oryginalnym kostiumie. Głos z off'u mówi: „I tak oto temu małemu miasteczku, dalekiemu od metropolii, wychodzi naprzeciw oddziaływanie Hollywood, by ubrać i wystylizować Mary, która wygląda efektownie jak Joan Crawford w swojej roli w nowym filmie (...). Dziś dziewczyna ze wsi jest nowoczesna i ubrana jakby była jej elegancką siostrą z wielkiego miasta”. Naśladowanie gwiazd kina miało uszczęśliwiać przede wszystkim młode kobiety, które mogły się poczuć w ten sposób bardziej „miejsko”, bardziej stylowo i elegancko. Było to gwarancją życiowego (a przynajmniej miłosnego) sukcesu.



Życie prywatne Joan nie dalekie było od idealnego. Jej rodzice rozwiedli się gdy była jeszcze niemowlęciem, wychowywała się w biedzie. Podobno była nie najlepszą matką dla czworga swoich adoptowanych dzieci (po kilku poronieniach nie mogła mieć własnych dzieci), dwoje z nich całkowicie wydziedziczyła "z powodów dobrze im znanych". Wszystkie małżeństwa aktorki trwały jedynie przez... cztery lata. Pod koniec swojego życia Joan zmagała się z chorobą alkoholową, dlatego w latach 60. jej kariera stopniowo wygasała. Jej  biografia została sfilmowana w 1981 roku, a w rolę Joan wcieliła się Faye Dunaway. 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz