sobota, 13 grudnia 2014

Gangsta fashion

Modni gangsterzy. Początek.
Archetypiczny ekranowy gangster narodził się w okresie od
1930 do 1933 roku w Hollywood, krótko przed unieważnieniem Aktu Prohibicji i zaostrzeniem dyrektyw Kodeksu Haysa w 1934 roku dotyczących ukazywania przemocy. Amerykański gangster to człowiek odrzucający założony tradycyjny optymizm amerykańskiej kultury. To człowiek, który mówi „nie”, i ten jego sprzeciw znajduje akceptację w latach powszechnego kryzysu i depresji, narastającej w Europie groźby faszyzmu.
Zadziwiające może wydać się stwierdzenie, jakoby filmy gangsterskie były powiązane z modą, jednak gdy przyjrzymy się im bliżej, możemy zaobserwować specyficzne relacje pomiędzy głównymi bohaterami a ich garderobą. Popularny w latach trzydziestych filmowy gangster nie pozostaje bowiem obojętny na modę – przeciwnie, to ubrania reprezentują jego przejście w świat mrocznych, mafijnych interesów i wielkich pieniędzy. Podczas gdy w latach trzydziestych XX wieku zbiorową wyobraźnią zawładnęli Al Capone czy John Dilinger (o którym, zgodnie z Kodeksem Haysa, nie wolno było realizować filmów), w modzie męskiej zapanował „styl gangsterski”, którego podstawowymi elementami były garnitur z szerszymi pasami, wyrazistymi ramionami, zwężona talia, szkocka krata, i szerszy dół spodni. Charakterystyczny, gangsterski garnitur nazwany został "Broadway suit".
Charakterystyczny motyw wielkiego wspięcia się na szczyt i bolesnego upadku bohatera oraz moralizującego, tragicznego finału – ma swoje odzwierciedlenie w jego ubiorze. Dopełnieniem przemiany (przejścia od niewiele znaczącego bandziora do robiącego wielką karierę gangstera) jest nabycie nowych strojów. Transformacja w gangstera złączona jest nierozerwalnie z nabywaniem takich dóbr konsumpcyjnych, jakimi są drogie płaszcze, garnitury i inne elementy ubioru oraz wyrafinowane akcesoria: rękawiczki, chustki, pozłacane papierośnice, zapalniczki, biżuteria. Symbolizują one osiągnięty przez gangstera sukces, są też nagrodą za jego ryzykowne, choć nobilitujące przedsięwzięcia. Im dalej gangster zachodzi w swojej ścieżce „kariery”, tym modniej i bardziej elegancko się ubiera.
Mężczyźni naśladowali ich styl, ponieważ gangsterzy mówili na głos to, czego oni sami by nie wypowiedzieli, marzyli, by czasem zachować się podobnie, lecz brakowało im odwagi, by
przeciwstawić się społeczeństwu czy też całemu systemowi państwowemu. Gangster był trochę jak tragiczny, romantyczny bohater, który ginie w imię „swoich” wartości. Nie dziwi zatem fakt, że w latach wielkiego kryzysu gospodarczego, prohibicji i politycznych zawirowań, ubranie pozwalało mężczyznom wyrażać aprobatę dla aspołecznej postawy gangstera, a imitowanie jego stylu było tak popularne.



"Scarface", 1932

"Godfather", 1972

"Goodfellas", 1990

"Public Enemies", 2009

 "Little Caesar", 1931

"Godfather Part II", 1974

"Reservoir Dogs", 1992


"Scarface", 1983

"Gangster Squad", 2013

"Goodfellas", 1990

 "Public Enemy", 1931

"Lawless", 2012

 "Little Caesar", 1931
"Once Upon a Time in America", 1984

"Public Enemies", 2009

"American gangster", 2007

2 komentarze:

  1. "Człowiek z blizną" Howarda Hawksa zrobił na mnie ogromne wrażenie, wypadałoby go sobie przypomnieć bo widziałem dość dawno. Ten film ponoć został ukończony już w 1930 roku, ale reżyser musiał jeszcze walczyć z cenzurą i dopiero w 1932 film trafił na ekrany. Czasy Wielkiego Kryzysu jeszcze trwały, prohibicja nie została jeszcze zniesiona i film jest poniekąd kroniką tamtych czasów. Znakomitym filmem o tamtych czasach jest również obraz Raoula Walsha "Burzliwe lata dwudzieste" z 1939 roku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam gangsterski styl ubioru :). Dodałabym jeszcze koniecznie nowy serial "Peaky Blinders"!
    (wspominałam o nim tu --> http://patrzjakifilm.blogspot.com/2014/11/7-seriali-w-pieknym-stylu-retro.html)
    Chłopaki naprawdę istnieli, a ich znakiem rozpoznawczym były kaszkiety z wszytymi żyletkami. Zresztą słyszałam, że odkąd ukazał się serial, pojawiły się nawet kolekcje ubrań, żeby upodobnić się do Peaky Blinders :).

    OdpowiedzUsuń